Orchestral Repertoire Coaching Classes

DAY OF WEEK DATE TIME LOCATION TEACHER REPERTOIRE TYPE OF CLASS
W/B/P READINGS
Wednesday February 10 4-5:50pm Borden Jeff Grogan Shostakovich Symphony No. 10 Winds/Brass/Percussion Reading
Wednesday April 13 5-6:50pm Bossi-Comelli TBD   Winds/Brass/Percussion Reading
VIOLIN
Wednesday January 13 4-5:50pm Room 420 Lisa Kim Dvorak String Serenade in E Major Op. 22  2nd and 3rd movement, First Violin Part, Schoenberg Verklarte Nacht Orchestral Part, mm #161 to mm #181, pick up to mm #279 to downbeat of mm #294, pick up to mm #301 to mm #320, First Violin Part     
Tuesday January 26 2-4pm Miller Recital Hall Glenn Dicterow CANCELED DUE TO WEATHER Studio Class
Wednesday February 3 4-5:50pm Room 420 Ann Lehmann Excerpts of your choice
Monday February 22 1-3pm Room 102 Glenn Dicterow Private Lessons
Wednesday February 24 4-5:50pm Room 420 Lisa Kim Tchaikovsky Suite No. 3 Op. 55  4th movement, (Tema con Variazioni) variation II, XI and XII(Finale  Polacca), First Violin Part; Weber Oberon Overture beginning till letter D, First Violin Part     
Monday March 14 2-4pm Elman Studio Glenn Dicterow CANCELED Distance Learning
Wednesday March 16 4-5:50pm Room 420 Ann Lehmann Selected opera excerpts
Wednesday April 13 4-5:50pm Room 420 Hyunju Lee
Wednesday April 20 4-5:50pm Room 420 Hyunju Lee
Tuesday April 26 1-3pm Room 427 Glenn Dicterow Private Lessons
Wednesday April 27 11am-1pm Mikowsky Recital Hall Glenn Dicterow   Studio Class
VIOLA
Wednesday January 13 4-5:50pm Room 610 Irene Breslaw Mahler Symphony No. 5  
Wednesday January 27 4-5:50pm Room 610 Karen Dreyfus Mahler Symphonies No. 1 & 10; Bruckner Symphony No. 4, slow movement; Kodaly Hary Janos solo CANCELED DUE TO WEATHER but Karen will Skype with Daphne to make it up
Wednesday February 17 4-5:50pm Room 610 Irene Breslaw Rachmaninoff Symphony No. 2, Rachmaninoff Symphonic Dances
Monday February 22 3-4:50pm Room 510 Karen Dreyfus Wagner Siegfried Idyll & Tannhauser Overture; Ravel Mother Goose Suite, 5th mvt
Wednesday March 16 4-5:50pm Room 610 Karen Dreyfus Mozart Magic Flute Overture; Ginastera Variation Concertantes solo viola movement; Brahms Symphony No. 4
Wednesday April 6 4-5:50pm Room 610 Irene Breslaw Prokofiev Symphony No. 5, Brahms Symphony No. 1, Beethoven Symphony No. 7  
CELLO
Thursday Please speak to Mr. Stepansky directly 2-3:50pm Mikowsky Recital Hall Alan Stepansky    
Thursday Please speak to Mr. Stepansky directly 2-3:50pm Mikowsky Recital Hall Alan Stepansky
Thursday Please speak to Mr. Stepansky directly 2-3:50pm Mikowsky Recital Hall Alan Stepansky
Thursday Please speak to Mr. Stepansky directly 2-3:50pm Mikowsky Recital Hall Alan Stepansky
Thursday Please speak to Mr. Stepansky directly 2-3:50pm Mikowsky Recital Hall Alan Stepansky
Thursday Please speak to Mr. Stepansky directly 2-3:50pm Mikowsky Recital Hall Alan Stepansky    
BASS
Wednesday January 20 5-6:50pm Heckscher Library Orin O'Brien Rep of your choice  
Wednesday February 10 5-6:50pm Heckscher Library Tim Cobb N/A
Wednesday February 17 5-6:50pm Heckscher Library Orin O'Brien N/A
Wednesday February 24 5-6:50pm Heckscher Library Tim Cobb N/A
Wednesday March 16 5-6:50pm Heckscher Library Orin O'Brien N/A
Wednesday TBD 5-6:50pm Heckscher Library Tim Cobb N/A  
FLUTE
Tuesday January 19 2-3:50pm Room 516 Renee Siebert    
Tuesday January 26 2-3:50pm Room 516 Stephanie Mortimore Piccolo Class. Excerpts of your choice
Tuesday February 2 2-3:50pm Room 516 Renee Siebert rescheduled for March 22
Wednesday February 10 4-5:50pm Borden Jeff Grogan Shostakovich Symphony No. 10 Winds/Brass/Percussion Reading
Tuesday February 16 2-3:50pm Room 516 Renee Siebert
Tuesday March 22 2-3:50pm Room 516 Renee Siebert rescheduled from February 2
Tuesday March 29 2-3:50pm Room 516 Renee Siebert
Tuesday April 12 2-3:50pm Room 516 Stephanie Mortimore Piccolo Class. Excerpts of your choice
Wednesday April 13 5-6:50pm Bossi-Comelli TBD   Winds/Brass/Percussion Reading
OBOE
Friday January 29 4-6pm Heckscher Rob Botti Dvorak Symphony No. 8 & Carnival Overture (rescheduled from January 18)
Wednesday February 10 4-5:50pm Borden Jeff Grogan Shostakovich Symphony No. 10 Winds/Brass/Percussion Reading
Thursday February 11 2-3:50pm Heckscher Randall Ellis Strauss Serenade; Strauss Le bourgeois gentilhomme
Tuesday February 23 2-3:50pm Room 612 Randall Ellis Continue with Strauss from February 11 and also work on Mahler Das Lied von der Erde; Mahler Symphony No. 1
Tuesday March 22 2-3:50pm Room 615 Rob Botti Mahler Symphony No. 6
Tuesday March 29 2-3:50pm Room 615 Rob Botti Ravel La Valse; Respighi Pines of Rome
Thursday April 7 2-3:50pm Heckscher Randall Ellis Continue with Mahler from February 23 and work on Mozart E-flat Serenade
Wednesday April 13 5-6:50pm Bossi-Comelli TBD   Winds/Brass/Percussion Reading
CLARINET
Tuesday January 19 2-3:50pm Myers Recording Studio Pascual Martinez Forteza Excerpts of your choice  
Tuesday February 9 2-3:50pm Myers Recording Studio Mark Nuccio Respighi Pines of Rome; Mussorgsky Night on Bald Mountain; Beethoven Symphony No. 8
Wednesday February 10 4-5:50pm Borden Jeff Grogan Shostakovich Symphony No. 10 Winds/Brass/Percussion Reading
Tuesday February 16 2-3:50pm Myers Recording Studio Pascual Martinez Forteza rescheduled from Anthony, Fall (December 15)
Tuesday February 23 2-3:50pm Myers Recording Studio Mark Nuccio Dvorak 8, Shostakovich Symphony No. 10, Beethoven Symphony No. 9- prepare both parts of all duets
Tuesday March 15 2-3:50pm Myers Recording Studio Anthony McGill
Tuesday April 5 2-3:50pm Myers Recording Studio Anthony McGill
Tuesday April 12 2-3:50pm Myers Recording Studio Mark Nuccio Dvorak Symphony No. 9; Berlioz Symphonie Fantastique
Wednesday April 13 5-6:50pm Bossi-Comelli TBD   Winds/Brass/Percussion Reading
BASSOON
Tuesday January 12 2-3:50pm Room 615 Roger Nye Shostakovich Symphony No. 7 solo, Symphony No. 8 last movement solos, Symphony No. 9 4th and 5th movement solors, Symphony No. 10 solo from first movement and last movement. Accompanying second parts for Symphonies No. 7, 8, 10  
Tuesday January 19 2-3:50pm Room 615 Kim Laskowski Ravel piano concerto movements 1 and 3 (solos) Ravel Rhapsody Espagnol movements 1 and 3 (1st and and 2nd part of the first movement). Bassoon duet excerpts: Brahms Piano Concerto No. 1; Strauss Don Quixote; Bartok Concerto for Orchestra; Sibelius Symphony No. 2, 1st and 2nd movements
Tuesday February 9  2-3:50pm Room 615 Kim Laskowski
Wednesday February 10 4-5:50pm Borden Jeff Grogan Shostakovich Symphony No. 10 Winds/Brass/Percussion Reading
Tuesday February 16 2-3:50pm Room 615 Roger Nye Til Eulenspiegel, 1st and 2nd parts; Don Juan, 1st and 2nd parts; Ein Heldenleben, 1st and 2nd parts; Also Sprach Zarathustra, 1st and 2nd parts
Tuesday February 23 2-3:50pm Room 615 Judy LeClair
Tuesday March 15 2-3:50pm Room 615 Judy LeClair
Wednesday April 13 5-6:50pm Bossi-Comelli TBD Winds/Brass/Percussion Reading
Tuesday April 19 2-3:50pm Room 615 Roger Nye    
HORN
Wednesday January 27 4-6pm Pforzheimer Javier Gandara Mendelssohn Symphony No. 3  
Wednesday February 10 4-5:50pm Borden Jeff Grogan Shostakovich Symphony No. 10 Winds/Brass/Percussion Reading
Wednesday February 17 4-5:50pm Pforzheimer Al Spanjer Mahler Symphony No. 3 (8 horns)
Wednesday February 24 4-5:50pm Pforzheimer Al Spanjer Dvorak Symphony No. 7
Wednesday March 23 4-5:50pm Pforzheimer Javier Gandara Brahms Symphony No. 2, Brahms Piano Concerto No. 2
Wednesday March 30 5-6:50pm Pforzheimer Javier Gandara Strauss Also Sprach Zarathustra
Wednesday April 6 4-5:50pm Pforzheimer Al Spanjer Strauss Don Quixote (6 horns)
Wednesday April 13 5-6:50pm Bossi-Comelli TBD Winds/Brass/Percussion Reading
Wednesday April 20 4-5:50pm Pforzheimer Javier Gandara Humpderdinck Hansel and Gretel
Wednesday April 27 4-5:50pm Pforzheimer Al Spanjer Bruckner Symphony No. 6  
TRUMPET
Wednesday January 13 4-5:50pm Room 707 Tom Smith Strauss Death & Transfiguration; Stravinsky Firebird  
Wednesday January 20 4-5:50pm Room 707 Tom Smith John Adams Short Ride in a Fast Machine; Gershwin American in Paris
Wednesday January 27 4-5:50pm Room 707 Tom Smith Bruckner Symphony No. 7
Wednesday February 10 4-5:50pm Borden Jeff Grogan Shostakovich Symphony No. 10 Winds/Brass/Percussion Reading
Wednesday February 17 4-5:50pm Room 707 Tom Smith Bartok Miraculous Mandarin; Beethoven Symphony No. 9
Wednesday February 24 4-5:50pm Room 707 Tom Smith Mahler Symphony No. 5
Wednesday March 16 4-5:50pm Room 707 Tom Smith Strauss Ein Heldenleben
Wednesday March 23 4-5:50pm Room 707 Tom Smith Ravel Rhapsodie Espagnol; Tchaikovsky Symphony No. 4
Wednesday April 6 4-5:50pm Room 707 Tom Smith Bach B Minor Mass
Wednesday April 13 5-6:50pm Bossi-Comelli TBD   Winds/Brass/Percussion Reading
LOW BRASS
Wednesday February 3 4-5:50pm Room 515 Steve Norrell Britten Peter Grimes  
Wednesday February 10 4-5:50pm Borden Jeff Grogan Shostakovich Symphony No. 10 Winds/Brass/Percussion Reading
Wednesday February 17 4-5:50pm Room 515 David Finlayson Mahler Symphony No. 6
Wednesday February 24 4-5:50pm Room 515 David Finlayson Dvorak Symphony No. 8 & 9; Carnival Overture
Wednesday March 16 4-5:50pm Room 515 Steve Norrell Don Carlo- two chorales- Grand Inquisitor and Elizabeth Chorale; Nabucco Chorale; Verdi La Forza del Destino; Mozart The Magic Flute
Wednesday April 6 4-5:50pm Room 515 David Finlayson Rimsky Korsakov "Russian Easter Overture", Nielsen Symphony No. 4
Wednesday April 13 5-6:50pm Bossi-Comelli TBD Winds/Brass/Percussion Reading
Wednesday April 27 4-5:50pm Room 515 Steve Norrell Wagner Gotterdammerung  
PERCUSSION
Wednesday February 10 4-5:50pm Borden Jeff Grogan Shostakovich Symphony No. 10 Winds/Brass/Percussion Reading
Wednesday April 13 5-6:50pm Bossi-Comelli TBD   Winds/Brass/Percussion Reading